Dobijająca pogoda, korki na ulicach... Te emocje towarzyszą Ci, kiedy koncentrujesz się na rzeczach niezależnych od Ciebie, rzeczach spoza Twojego kręgu wpływu.
Jak często tak masz? Często - na bank! Sami tak mamy! 😀
Istotne znaczenie odgrywa tutaj KRĄG WPŁYWU. W kręgu wpływu znajdują się wszystkie sprawy, na które masz wpływ, które w większym stopniu zależą od ciebie. Reszta spraw dotyczy kwestii niezależnych od Ciebie.
Covey w swojej książce „7 nawyków skutecznego działania” (swoją drogą, bardzo Ci ją polecamy) nazywa to kręgiem zainteresowań. Są to wszystkie sprawy, którymi się interesujemy, ale nie są zależne od nas. Idealny przykład to polityka, pogoda, wydarzenia sportowe. 😀
Weźmy przykład pogody - nie masz wpływu na to, czy jutro będzie padał śnieg, deszcz, a może będzie piękna słoneczna pogoda. Jednak Ty masz wpływ na to, jak do tego podejdziesz!
Dużą rolę odgrywa tutaj Twoja SAMOŚWIADOMOŚĆ. Jest to bardzo ważne, jeżeli chcesz lepiej zrozumieć siebie i ludzi, z którymi na co dzień pracujesz.
Wyobraź sobie sytuację, że osoba z Twojego zespołu przychodzi do pracy w fatalnym humorze. Nie dopina projektu i jest opryskliwa. Ty się denerwujesz i cały dzień jest do niczego - oczywiście to jeden z gorszych scenariuszy i może być całkiem inaczej.
Zadaj sobie wtedy pytanie, czy to ona Cię zdenerwowała, zepsuła humor, czy może to Ty sam na to pozwoliłeś? Zauważ, że w tej sytuacji pojawia się konkretny BODZIEC, który wpływa bezpośrednio na Ciebie, a to wywołuje Twoją konkretną REAKCJE. 😉
Kiedy jesteś świadomy tego procesu, możesz przyjrzeć się swoim emocjom i opanować sytuację. Pewnie nie zawsze wypracowane nawyki, które wpływają na Twoje zachowanie, są wspierające w tej sytuacji, ale warto sięgnąć po nowe. 😀
Dlatego przychodzimy z pomocą i proponujemy proste techniki, które pomogą kontrolować Ci emocje i skupić się na tym, na co masz wpływ! Śmiało możesz je wykorzystaćzarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym!
Krok 1: Zidentyfikuj wyzwania zawodowe, które sprawiają, że czujesz frustrację!
Zidentyfikuj obszary, które Cię martwią.
Krok 2: Zastanów się, na co rzeczywiście masz wpływ.
Krok 3: Spisz, co możesz zrobić, aby sprostać wyzwaniom, na które masz faktycznie wpływ? Jakie działania podejmiesz?
Ważne, abyś skupił się na działaniach PROAKTYWNYCH, czyli takich, na które masz wpływ. Są to działania wzbogacone o Twoją wiedzę i doświadczenia. Zauważ, kiedy skupiasz się na działaniach REAKTYWNYCH, przyjmujesz bierną postawę, zrzucasz odpowiedzialność na czynniki zewnętrzne, co wywołuje frustrację – wtedy Twój krąg wpływu się zawęża! Po prostu zmień swój punkt koncentracji. Warto!
POWODZENIA!
Widziałeś nasz profil na FB i IG? Jeżeli nie to sprawdź koniecznie!
Po więcej tekstów zapraszamy też tutaj!