Od ponad miesiąca dzieje się bardzo wiele, pojawiają się takie emocje jak: strach, lęk, niepokój, a jednak musimy funkcjonować normalnie – mamy rodziny, pracę i różne zobowiązania, z których musimy się wywiązywać. Dlatego wsparcie społeczne jest dzisiaj każdemu z nas bardzo potrzebne.
Wsparcie społeczne może pomóc nam zmniejszyć stres, opanować kryzys, stworzyć poczucie bezpieczeństwa i przynależności, więc tym bardziej ważne jest, aby wspierać się wzajemnie! O ile może to wydawać się prostsze w gronie osób najbliższych i rodziny, o tyle w pracy jest to o wiele trudniejsze. Dlaczego? Dlatego, że nie z każdym członkiem zespołu jesteśmy zżyci, nie każdego znamy bardzo dobrze – wszystko zależy przede wszystkim od atmosfery, jaka panuje w firmie. Pokazujemy Wam więc poniżej, jak zadbać o odpowiednią atmosferę w pracy i jak wspierać swój zespół. Ciekawi?
To let’s go!
Nawiązywanie więzi z innymi ludźmi jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka i jednym z podstawowych elementów pomagających regulować emocje – przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych!
Wsparcie społeczne to korzystanie z relacji w celu uzyskania pomocy.
W psychologii społecznej możemy mówić o wsparciu na trzech płaszczyznach.
Wspierać możemy się emocjonalne, czyli okazywać troskę i zrozumienie dla naszych emocji, podtrzymywać wiarę w nas samych - łatwo można to przełożyć na zespół. Pokaż, że emocje Twoich ludzi są dla Ciebie ważne. Mów o tym głośno co się dzieje i co czujesz w związku z trudną sytuacją, daj ludziom też wyrazić swoje zdanie, obawy. Każdy członek zespołu może wtedy zobaczyć, że nie jest w tym sam. Jednak pamiętaj! Nie chodzi o to, aby stworzyć przestrzeń do narzekania! Chodzi o to, aby dać miejsce na wyrażanie swoich uczuć i emocji!
Wspieraj informacyjne to znaczy, że możesz doradzać i pomagać w określeniu i zrozumieniu problemu oraz jego przyczyn, a także pomóż w odnajdywaniu środków zaradczych.
Możesz także wspierać praktycznie, czyli pomagać w wykonywaniu konkretnych zadań, służyć pomocą fizyczną, a może nawet materialną, jeżeli jest taka potrzeba.
Aby pokazać Wam, jak ważne jest wsparcie społeczne odniesiemy się do badań Cieślaka i Eliasza (2004), które pokazują, że najważniejszym dla człowieka rodzajem wsparcia jest wsparcie, które korzystnie wpływa na zdrowie osoby. Wyniki badań (Sęk H., Cieślak R, 2005) pokazują, że brak grupy wsparcia może prowadzić do osłabienia odporności fizycznej oraz psychicznej.
Wsparcie społeczne (jako miara integracji jednostki ze środowiskiem społecznym) jest czynnikiem, które wpływa na zdrowie. Osoba, która ma dobre relacje z otoczeniem, dostaje wystarczająco dużo wsparcia, jest zdrowsza niż osoba go pozbawiona. Duże wsparcie społeczne pomaga lepiej radzić sobie z krytycznymi wydarzeniami życiowymi.
Pamiętaj także o integracji społecznej - jest bardzo ważna w trudnych sytuacjach. Dzięki temu osoby w zespole poczują, że są częścią wspólnoty, będzie im łatwiej zintegrować się z grupą. Warto, abyś także pomyślał o zorganizowaniu dodatkowego spotkania dla swoich osób, gdzie będziecie mogli pogadać o tym, jak się czujecie, jakie towarzyszą Wam emocje w tych trudnych chwilach i czy czegoś potrzebujecie w danym momencie od innych członków zespołu. A może po prostu warto zorganizować wspólne spotkanie podczas przerwy obiadowej, aby oderwać się od codziennych obowiązków, wspólnie zjeść, wypić kawę i po prostu porozmawiać. Jeżeli będzie potrzeba to zastanów się, czy takie spotkania zespołu mogą zostać z Wami na stałe, a nie tylko podczas kryzysów.
Najważniejsza jest jednak atmosfera w pracy – zadbaj o to, aby Twoi ludzie myśleli, że mogą liczyć na Ciebie w każdej sytuacji, przede wszystkim w sferze zawodowej.
Ty jesteś liderem, przywódcą - OBSERWUJ sytuację, REAGUJ, gdy pojawi się zbyt dużo negatywnych emocji i MOTYWUJ swoich pracowników. Podkreślaj, jak ważne są Wasze wspólne cele, po co razem działacie i DO DZIEŁA!
Trzymamy kciuki!
Więcej o badaniach dotyczących wsparcia, możesz przeczytać tutaj: